Miejsca Przyjazne Dzieciom Przedszkolak

Mamo, tato pobaw się ze mną!!!

Kwiecień 21, 2016
nina zmniejszone

Dzieci każdego dnia proszą rodziców, by się z nimi pobawili. Dorośli biorąc życie na poważnie, zwyczajnie nie dają sobie na zabawę z dziećmi odpowiedniej przestrzeni, a czasami nawet chwili czasu. Dla niektórych zabawa to strata czasu, albo konieczność ostateczną, bo dziecko się nie „odczepi”.

Dziś zgłębimy ten „zabawowy” okres dziecka na poważnie. Zabawa to bardzo ważny etap w życiu dziecka. To w niej dziecko poznaje świat i ubiera go w swoje symbole, wrażenia, emocje. To swoisty język przez który porozumienie z dzieckiem stoi przed nami otworem. Poprzez zabawę dziecko jest w stanie przyjąć nasze komunikaty, uwagi, emocje. A rodzice tłumaczą, jak samym sobie i dziwią się że dziecko nie rozumie. Przyjrzyjmy się zabawie z perspektywy dziecka. Od najwcześniejszych lat dzieci odczuwają radość z tworzenia, bazgrząc coś na papierze, wycinając, malując, czy budując z piasku. Te proste aktywności twórcze pozwalają im wyciszyć się, uspokoić, złagodzić stres, dają radość i przyjemność. Są naturalną formą dialogu dziecka z samym sobą. Jeżeli to spontaniczne i autentyczne wyrażanie siebie za pomocą własnej sztuki nie zostanie nagle przerwane, staje się ona stymulatorem do tworzenie silnej, twórczej, wrażliwej i spójnej emocjonalnie osobowości. Wytwory artystyczne umożliwiają też symboliczną komunikację przekonań, emocji, konfliktów, urazów. Dzieci są szczególnie podatne na artystyczną percepcję opowiadań, muzyki i innych form sztuki.

Zabawa pełni, oprócz komunikacyjnej funkcji jeszcze jedną ważna rolę – dziecko uczy się twórczego, nietuzinkowego myślenia. Twórcza zabawa pozwala na, jak to fachowo nazywa Gardnem, momenty uskrzydlenia. Zatraca się poczucie czasu i przestrzeni. Poprzez odpowiednią motywację i głębszy przekaz człowiek nie myśli ani o porażce ani o sukcesie, a liczy się tylko czyste doznanie emocjonalne.

Chcą nawiązać autentyczny dialog z naszymi dziećmi rozmawiajmy z nimi przez zabawę. Idźmy też dalej – „na poważnie” – nadajmy ten zabawie profesjonalny, ale spontaniczny charakter sztuki. Stymulacja wyobraźni pozwala rozwinąć umiejętności rozwiązywania niespecyficznych problemów, kształtuje umiejętność nietypowego wykorzystani przedmiotów, dostrzegania, niecodziennych możliwości w codziennych zjawiskach. Dla ludzi twórczych przyszłość stoi otworem zarówno zawodowa jak i osobista. Jak dla niektórych dorosłych zabawa z dzieckiem jest trudna, dajmy poprowadzić się dziecku.

Twórcze myślenie to taniec dla mózgu. Przy naszych dzieciach możemy nauczyć się tańczyć, a wtedy poniższe zdanie nie będzie nas dotyczyć.

„…naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić w niebie” św. Augustyn

Nasze relacje rodzinne mogą stać się spontanicznym twórczym tańcem, czego Państwu z całego sera życzę.

Agnieszka Piasecka miniAgnieszka Piasecka – psycholog.– Od pięciu lat w oparciu o autorski program „Dziecko – zaradny odkrywca siebie i innych” prowadzi Akademię Kolumbów we Wrocławiu i w Płocku oraz liczne zajęcia w różnych placówkach edukacyjnych.

Stworzyła również autorski program „Dialogi małżeńskie” na których małżeństwa i pary pracując nad sobą otwierają się na swoje potrzeby.

Kontakt:  507 088 773

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply